تبلیغات
oiut - معرفی فرایند تحقیق

oiut

همان‌طور كه دیدید، دیدگاههای بسیار متنوعی در مورد اینكه تحقیق شامل چه مواردی می‌شود، بیان شده است و تفاوت عمده‌ای هم در تجربیات عملی مردم درخصوص موضوع و روش تحقیق دیده می‌شود. بنابراین، نمی‌توان دیدگاه مشخصی را به عنوان الگو معرفی كرد. ما چند روند نمای فرایند تحقیق را در خانة 5 با استفاده از منابع مختلف معرفی می‌كنیم.

خانة 5 : روند نمای فرایند تحقیق

 

 

 


روشهای تحلیل داده‌ها و نحوة تعبیر و تفسیر

انتخاب روشهای بررسی و نوع اطلاعات مورد نیاز درباره واحد مورد مطالعه

انتخاب واحدهای مورد مطالعه

طرح مشكل، روشن‌سازی مفاهیم، ارائه تعاریف

                                     

 


                             (برجس 1993 : 1)

 

 

 

روشن است كه همة این روندنماها برای ساده كردن و به تصویر درآوردن فرایند تحقیق تهیه شده‌اند و تحقیق در عمل با این نظم و ترتیب پیش نمی‌رود. اما روندنماهای خانه 5 حداقل چهار دیدگاه عمومی را پیشنهاد می‌كند:

·        تحقیق غالباً دارای یك رشته مراحل ثابت خطی با نقطه آغاز و پایان روشن است. ممكن است در نگاه اول تصور كنید كه مطالب این كتاب هم به شیوة خطی سازمان‌دهی شده‌اند. ولی اگر بیشتر دقت كنید خواهید دید كه كتاب با استفاده از منابع مختلف طوری طراحی شده‌است كه خواننده می‌تواند هر طور كه بخواهد از آن استفاده كند.

·        برخی دیدگاههای پیچیده‌تری هم برای معرفی این رویكرد خطی از فرایند تحقیق وجود دارد كه اِعمال دیدگاههای متفاوت با ریشه‌های فكری مختلف را در برخی از مراحل این فرایند مجاز می‌داند.

·        دیدگاه دیگری وجود دارد كه جریان تحقیق را به صورت یك فرایند چرخه‌ای (circular) معرفی می‌كند كه قابل مقایسه با فرایند عمومی‌تر یادگیری است. در این دیدگاه هم تحقیق بیشتر شامل همان مراحل با همان ترتیبی است كه در دیدگاه‌های دیگر معرفی شده است. با این تفاوت كه ورود هر یك از مراحل تحقیق، (انتخاب روش، گردآوری اطلاعات و...) به این چرخه از نقاط متعدد امكان‌پذیر است و تجارب حاصل از مراحل جدید ممكن است ما را به بررسی و تعبیر مجدد تجارب حاصل از مراحل قبلی هدایت كند.

·        این رویكرد همچنین دارای انواعی است كه غالباً با تحقیق در عملیات مرتبط‌اند كه پژوهش را یك فرایند دورانی یا تكرارپذیری می‌داند. در اینجا فرایند تحقیق به صورت دایره‌های چرخانی در نظر گرفته می‌شود كه در آن هر دایره در مسیری كه قرار دارد بر روی دوایر دیگر تأثیر می‌گذارد تا این چرخه به سمت موفقیت هدایت شود.

نظر ترجیحی ما هم در این كتاب همین است. یعنی تحقیق فرایندی است دارای روند مارپیچ یا حلزونی (نگاه كنید به خانة 6).        

 

خانة 6 : چرخه تحقیق

 

 

 

 

 

می‌توان نتیجه گرفت كه تحقیق از این دیدگاه فرایندی است:

·        دوری یا چرخه‌ای (Cyclical)

·        پایان ناپذیر (never - ending)

·        قابل بررسی مجدد

·        بازگشت‌پذیر به نقطه آغازهای متفاوت

·        با قابلیت ورود به چرخه از هر نقطه‌ای كه بخواهید.

ماهیت چرخه‌ای این فرایند در طرحهای مختلف تحقیقاتی فرق می‌كند. مثلاً در اغلب تحقیقات كمّی (quantitative)، تصمیم‌گیری دربارة تحلیل داده‌ها بایستی قبل از آغاز كار میدانی و جمع‌آوری اطلاعات انجام پذیرد. برای اینكه تكنیك‌های آماری مورد استفاده در این‌گونه تحقیق براساس نوع داده‌های گردآوری شده تعیین می‌شود. برعكس، در تحقیقات كیفی (qualitative) جمع‌آوری اطلاعات، طبقه‌بندی، خواندن و تحلیل آنها ممكن است همزمان صورت گیرد.

 

q               چرا تحقیق؟  

درك خود و انگیزه‌های خود 

خوب! چرا تحقیق می‌كنید یا مایل هستید تحقیق كنید؟ دربارة دلایل خود فكر كنید و سعی كنید تمرین شمارة 2 را انجام دهید.

 

تمرین شماره 2 : چه دلایلی برای انجام دادن تحقیق دارید؟

دلایل خود را برای انجام دادن تحقیقی كه در دست دارید یا پیش‌بینی می‌كنید در آینده انجام دهید بنویسید. هر چند دلیل كه می‌توانید بیاورید.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

آیا توانستید حداقل 6 دلیل بیاورید؟ آیا دلایل بیشتری هم داشتید كه جا كم آورده باشید؟ تجربة ما نشان می‌دهد كه هركس حداقل سه دلیل برای درگیر شدن در كار تحقیقی دارد. بنابراین، اگر شما فقط یك یا دو دلیل آورده‌اید، توصیه می‌كنیم دوباره فكر كنید.

اكنون دلایل خود را با دلایل محققان مجرب مقایسه كنید. منتخبی از این دلایل را در خانة 7 آورده‌ایم.

آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :