تبلیغات
oiut - اندیشیدن دربارة تحقیق

oiut

q       مقدمه

هدف این مطلب آغازین كشف ماهیت فرایند تحقیق در علوم اجتماعی و ارائة توصیه‌هایی در مورد به كار بردن آنهاست. آنچه در اینجا می‌خوانیم به صورت زیر سازماندهی شده است:

·        تحقیق چیست؟ برداشتهای متفاوتی كه از تحقیق و ماهیت آن وجود دارد و این كه چه كسی می‌تواند پروژة تحقیقاتی انجام دهد.

·        چرا تحقیق؟ انگیزه و هدفی كه برای انجام یك تحقیق دارید.

·        اصیل و بدیع بودن (originality) تحقیق یعنی چه؟ تصحیح تصورات نادرست دربارة اصیل و بدیع بودن.

·        حقیقت، قدرت و ارزش. زمینه‌های تحقیق.

q       تحقیق چیست

ماهیت تحقیق

ما همه روزه مطالبی نظیر آنچه در خانة شماره یك آمده است در عنوان درشت روزنامه‌ها می‌خوانیم (خانة 1) و یا داستانهایی دربارة موضوعات مختلف می‌شنویم كه به احتمال زیاد نتیجة یك تحقیق هستند. همة شما قطعاً با مسائل تحقیق و نتایج آن آشنایی دارید و بارها با نتایج تحقیقاتی كه به صورتهای مختلفی مانند نظریه، مقاله، گزارش و... از طریق كتاب، روزنامه، حتی برنامه‌های رادیو یا تلویزیونی ارائه شده‌اند، برخورد كرده‌اید. بنابراین، وقتی می‌خوانیم كه مثلاً انگلستان دارای بالاترین نرخ طلاق در میان كشورهای اروپایی است، یا قیمت اتومبیل و بنزین در این كشور نسبت به بقیة كشورهای اروپایی بالاست، درمی‌یابیم كه اینها حقایقی هستند كه از طریق تحقیق به دست آمده‌اند.

اگر شما دانشجو بودید یا هستید، احتمالاً برای برخی از دروس خود به عنوان تكلیف مقاله یا گزارش تهیه كرده‌اید كه در آنها نظریه‌ها و یافته‌هایی را با هم مقایسه كرده‌اید؛ یا تحلیلهای انتقادی برای برخی رخدادها نوشته‌اید، و یا نتایج تحقیقات دیگران را نقد و بررسی كرده‌اید.

خانه 1 : نتایج تحقیق در سرخط روزنامه‌ها

 

 

همچنین، به عنوان شهروند با هر شغلی كه داریم، دایماً با نتایج تحقیقاتی روبرو هستم كه توسط گروههایی از داخل یا خارج سازمان انجام یافته است و شرایط كاری و محیط زندگی ما را تغییر می‌دهند. خارج از محیط كار، شما ممكن است به عنوان یك مصرف‌كننده در یك تحقیق پیمایشی دربارة ویژگی كالاهای مصرفی كه توسط فروشندگان اجرا می‌شود، مشاركت كنید. شما حتی در یك پروژة تحقیقاتی بزرگ ملی، یعنی همان سرشماری عمومی برای جمع‌آوری آمار و اطلاعات در كشورتان، شركت كرده‌اید. بنابراین می‌توان ادعا كرد كه شما قبلاً در پروژه‌های تحقیقاتی به عنوان كارشناس یا مطلع شركت داشته‌اید و دیدگاههای شخصی خود را دربارة آن موضوعات ابراز كرده‌اید. فكر نمی‌كنید این‌طور است؟ پس تمرین شماره یك را انجام دهید.


                                                   

 

تمرین شماره 1 : برداشت خودتان را از تحقیق بیان كنید.

چگونه به تحقیق نگاه می‌كنید و چه تعریفی از آن می‌دهید؟ جملة زیر را حداكثر با بیست كلمه تكمیل كنید:

تحقیق عبارت ‌است از ...

 

حالا پاسخ خود را با نظر عمومی دیگران كه در خانة شماره 2 فهرست شده‌اند مقایسه كنید. آیا نظر شما با یكی از آنها تطبیق می‌كند؟ اگر چنین باشد به شما اطمینان می‌دهیم كه قبلاً با مفهوم تحقیق آشنا بوده‌اید ولی اگر نظر متفاوتی دارید، آفرین بر خلاقیت شما! 

خانه 2 : ده نظر دربارة تحقیق :

1. تحقیق عبارت‌ است از اثبات نظریه‌های خود.

2. تحقیق فرایندی است كه توسط كارشناسان و آكادمیسین‌ها انجام می‌گیرد.

3. تحقیق عبارت است از كشف حقایق.

4. تحقیق یك پدیدة عینی است.

5.تحقیق عبارت‌ است از توجیه آنچه پرداخت‌كنندگان هزینة طرح می‌خواهند.

6. تحقیق یعنی اثبات چیزهایی كه می‌خواهیم.

7. تحقیق یك امر وقت‌گیر است.

8. تحقیق یك امر علمی است.

9. تحقیق از واقعیتها آغاز می‌شود.

10. تحقیق نمی‌تواند چیزی را تغییر دهد.

آیا به این موضوع فكر كرده‌اید؟ «من هرگز نمی‌توانم تحقیق كنم». حتی اگر احساسی ضعیفتر از این كه ذكر كردیم داشته باشید بهتر است به مطالعه ادامه دهید. قصد ما در این كتاب دادن مهارتهای ضروری و اعتماد به نفس به شما برای اجرای یك پروژة تحقیق از مرحلة ابتدایی (پیدایش ایده یا موضوع تحقیق) تا به پایان رساندن آن است.

اجازه بدهید مطالب را با روشن كردن ذهن شما در مورد واقعیتهای انجام دادن یك تحقیق ادامه دهیم. در خانة شماره 3 مطالبی دربارة تحقیق خواهید یافت كه احتمالاً با تجارب قبلی شما همخوانی ندارد. جالب است كه مطالب آن را با مطالب خانة شمارة دو مقایسه كنید. حال به خانه 3 توجه كنید.

خانه 3 : ده نكته در مورد تحقیق كه از آن اطلاع ندارید:

1. تحقیق خیلی وقت‌گیر است.

2. تحقیق یك پدیدة ذهنی است.

3. تحقیق غالباً خسته كننده و كسالت‌آور است ولی ممكن است سرگرم كننده هم باشد.

4. تحقیق ممكن است در طول زندگی شخصی تداوم داشته باشد.

5. فرایند خود تحقیق ممكن است بسیار جالبتر از نتایج آن باشد.

6. تحقیق نوعی فضولی كردن است.

7. تحقیق را می‌توان به راههای گوناگونی انجام داد.

8. در تحقیق از همان مهارت روزمرة محقق استفاده می‌شود.

9. تحقیق ممكن است وارد رویاهای شما شود.

10. تحقیق ممكن است شما را به راههای دور از انتظار هدایت كند.  ‌

ملاحظه می‌كنید كه شما می‌توانید تحقیق كنید. بسیاری از مهارتهای مورد نیاز تحقیق شما در همه جا قابل آموختن است. مهمترین مهارتها عبارت‌اند از پرسیدن، گوش دادن، یادداشت برداشتن و اندیشیدن.

اگر در این خصوص تردید دارید به بخش مهارتهای روزمره تحقیق در فصل سوم مراجعه كنید.

بدون شك، كلمه «تحقیق» هنوز برای عده‌ای از جمله دانشجویان ممكن است هراس‌انگیز جلوه كند، به این دلیل كه به نظرشان شروع و به پایان رساندن یك تحقیق، حتی در مقیاس كوچك، خارج از توانایی آنهاست.

اجازه بدهید باز هم تكرار كنیم كه «شما می‌توانید تحقیق كنید». درس اصلی كه باید در این زمینه بیاموزید این است كه نیاز دارید روی مهارتهای خودتان تمرین كنید، دربارة تحقیق مطالعه و در مورد آن فكر كنید و اعتماد به نفس خود را تقویت كنید. هدف این كتاب كمك به شما برای رسیدن به این مقاصد است.

 


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :