تبلیغات
oiut - دلایل تحقیق

oiut

خانة 7 : دلایل تحقیق

1. بسیاری از ما می‌خواهیم جنبه‌هایی از زندگینامة خود را در شرح زندگی دیگران بررسی كنیم تا از این طریق مسئله مورد علاقة خود را، به نحوی نسبتاً پوشیده، در دیگران مشاهده كنیم. (آكر 1981 : 96)

2. خانم ادواردز، با تأكید بر نظر آكر، مثال خودش را نقل می‌كند كه «مطالعه من دربارة دانشجویان زن با انگیزة صرفاً ‌آكادمیكی انجام نگرفت. گرچه از لحاظ آماری در برخی زمینه‌ها افراد مورد تحقیق من به همان تنشهایی اشاره كردند كه خودم با آن درگیر بودم، آنچه به دست آوردم همانی نبود كه در زندگی خودم تجربه كرده بودم» (ادواردز 1993 : 12).  

3. چند سال پیش چون می‌خواستم مادر شوم برای مدتی از كار كنار كشیدم. به دنبال این تجربه (ترك كار و بازگشت مجدد به كار)، مشتاق شدم كه دربارة تجارب زنانی كه در پست مدیریت بودند و به دلیل مادرشدن این پست را ترك كرده‌اند تحقیق كنم. می‌خواستم موضوع را از زبان خودشان بازگو كنم. این درست همان چیزی بود كه مجبور بودم درباره‌اش تحقیق كنم (مارشال 1995 : 23).

4. علاقة من به موضوع «آموزش ضمن خدمت» از تجربه شخصی‌ام نشأت می‌گیرد. وقتی من در بخش ‌آموزش ضمن خدمت كشورهای در حال توسعه كار می‌كردم و با نظرات و نیازهای آنها برخورد می‌كردم، یكی از برجسته‌ترین نكات این بود كه بین برداشتهای ما ژاپنیها از آموزش ضمن خدمت و برداشتهای آنها تفاوتهایی وجود داشت. لذا مایل شدم تحقیقی در این زمینه انجام دهم (سوزوكی 1995 : 1).

5. قبل از ورود به دانشگاه و مدتی از دورة دانشگاه، من ایده‌های بزرگ ولی مبهمی دربارة نوع كار و شغل آینده‌ام داشتم. همة این ایده‌ها در زمینة ایجاد تغییر اساسی در جهان بودند. اما به تدریج دربارة  ورود به یك شغل آكادمیك در آینده متقاعد شدم به این دلیل كه این شغل دارای ظرفیت زیادی برای ایجاد تغییر اجتماعی از طریق تحقیق علمی است. درست مانند پروژة تحقیقی خودم كه در دست اجرا دارم (همرسلی 1984 : 42).

آگاهی از انگیزه در تحقیق مفید است. اگر بدانید چرا تحقیق می‌كنید، روی جریان تحقیق شما و نتایجی كه از آن به دست می‌آورید تأثیر زیادی می‌گذارد. اگر دربارة انگیزة خود برای تحقیق شك دارید، باید به این پرسشها پاسخ دهید.

·        از كجا می‌آیید؟ (چگونه وارد این موضوع شده‌‌اید؟) 

·        طرف چه كسی هستید؟ (طرفدار كدام طرز تفكر هستید؟)

·        قصد دارید كجا بروید؟ (چه نتایجی مورد انتظار شماست؟)

·        می‌خواهید دنیا را تغییر دهید یا دنیای خودتان را؟

·        عمل‌گرا (pragmatist) هستید یا آرمان‌گرا (idealist

ممكن است خودتان را یك محقق جدا از موضوع تحقیق ببینید كه كناری ایستاده و وقایعی را كه اتفاق می‌افتد گزارش می‌كند، برای آنها راه حل پیدا می‌كند و توصیه‌های مناسبی ارائه می‌دهد. یا خود را كاملاً غرق در موضوع تحقیق بیابید كه فعالانه در مسائل مورد تحقیق مشاركت دارد، و خود را برای بهبود موقعیت شغلی خود و همكارانش متعهد می‌داند.

نمونه‌هایی كه ذكر كردیم در واقع دو قطب یك طیف هستند و احتمال اینكه در عمل شما در یكی از قطبهای این افراط یا تفریط قرار بگیرید بسیار كم است. ولی  ذكر آنها به عنوان نمونه مفید و نشان دهنده این است كه  انگیزة شما تا چه اندازه در برخورد با موضوع، انتخاب روش تحقیق و حتی نوع یافته‌ها تأثیرگذار است. بسیار مهم است كه به عنوان محقق از این تأثیرات آگاه باشید. این تأثیرات ممكن است برای دیگران از جمله كسانی كه نتایج تحقیق شما را می‌خوانند و دربارة آن داوری می‌كنند چندان آشكار نباشد.

البته ممكن است شما پاسخی به تمرین شمارة 2 ندهید و بگویید كه من بدون انگیزة خاصی دربارة این موضوع تحقیق می‌كنم. شاید هم به سفارش رئیس خود این كار را می‌كنید یا به دلیل اینكه بخشی از درس روش تحقیق شماست و اجباراً باید این كار را انجام دهید. اما به خاطر داشته باشید حتی همین‌ها هم (به دست آوردن رضایت رئیس و یا به دست آوردن مدرك تحصیلی) انگیزة تحقیق محسوب می‌شوند.

اما اگر واقعاً فكر می‌كنید كه هیچ انگیزه‌ای برای تحقیق ندارید، یا انگیزة‌‌تان قوی نیست، این احساس در ادامة كار شما و به پایان رساندن موفقیت‌آمیز آن تأثیر خواهد گذاشت. خوب، چه كار باید بكنید؟ پاسخ ساده و روشن این است كه یا سریعاً در خودتان انگیزه ایجاد كنید، یا دنبال كار دیگری بروید. اگر دنبال كار دیگر رفتن برایتان امكان ندارد (یعنی مجبور هستید كه تحقیق كنید)، از راههای زیر برای پیدا كردن انگیزه استفاده كنید.

·        موضوع تحقیق خود را به موضوع دیگری كه بیشتر به آن علاقه دارید تغییر دهید.

·        به جای تمركز بر نتیجة تحقیق به مهارتهایی كه در حین تحقیق كسب می‌كنید فكر كنید.       

·        دانش و معلومات قبلی‌تان را با مسائل و موضوعات مربوط به تحقیق تركیب كنید.

·  پروژة تحقیقاتی خود را بخشی از یك فعالیت بزرگتر در نظر بگیرید كه ممكن است در كار و شغل شما، زندگی‌ اجتماعی و به طور كلی همة جنبه‌های زندگی شما سودمند باشد.

·  فردی را پیدا كنید كه شما را در انجام این تحقیق پشتیبانی كند و با حمایت و تشویق شما را وادارد كه كارتان را به پایان برسانید.

·  و بالاخره به خودتان قول بدهید كه كارتان را با موفقیت به پایان خواهید برد.

 

اگر هنوز هم در ایجاد انگیزه برای خودتان مشكل دارید، مراجعه كنید به فصل دوم، بخش «چه كنید، اگر نمی‌توانید به موضوع تحقیق فكر كنید.»  


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :